Współcześnie rozwój technologiczny sprawia, że niemalże każdy pomysł na nadruk na gadżetach reklamowych lub odzieży może być zrealizowany bez najmniejszych trudności. Nadruki wykonuje się za pomocą różnych technik. Wybór metody uzależniony jest przede wszystkim od tworzywa, koloru nadruku, a także stopnia skomplikowania określonego projektu. Podstawowym terminem stosowanym w tym procesie jest matryca do nadruku. Co warto o niej wiedzieć?

Czym jest matryca do nadruku?

Obecnie matryca do nadruku jest to określenie jednorazowych czynności, które przygotowują proces druku. Są to tak zwane koszty stałe druku. Obejmują zatem takie elementy jak świecenie filmów poligraficznych, kalibrowanie maszyn, mieszanie farb, czy też trawienie chemiczne matryc oraz sit. Matryca materialna jest elementem, który jest potrzebny do produkcji tłoczeń. W pozostałych sytuacjach jest to pojęcie, które istnieje obecnie, jednak nie wykorzystuje się w innej maszynie lub też przez innego drukarza.

Matryca do produkcji tłoczeń

Matryca do produkcji tłoczeń stosowana w druku jest to forma, która służy przede wszystkim do powielania odbitek. Podkreślić należy fakt, że negatywem matrycy jest patryca. Wyróżnia się między innymi matrycę chemigraficzną, grawerowaną, strukturalną, a także kolodionową.

Matryca chemigraficzna

Matryca chemigraficzna tworzona jest z wykorzystaniem metody fotochemigrafii. Do wykonywania takich matryc używa się najczęściej silnie relatywnych metali, na przykład magnezu lub cynku. Takie matryce wyróżniają się kątem nachylenia ścian, który wynosi od 30 do 45 stopni. Pozwalają także na uzyskanie detali. Zasadnicze zalety matryc to krótki czas produkcji, który nie jest uzależniony od wielkości matrycy, a także złożoności treści. Ponadto korzyścią jest także niska cena. Jednakże metoda chemigraficzna nie daje możliwości takiej dynamiki i precyzji wykonania jak przy alternatywnie stosowanych matrycach grawerowanych.

Co warto wiedzieć na temat matryc grawerowanych?

Matrycę dawniej wykonywało się techniką grawerowania ręcznego, natomiast współcześnie wykorzystuje się komputerową obróbkę CNC (frezowanie). Takie produkty znajdują zastosowanie w poligrafii. Stosuje się je do tłoczenia, a także złocenia. Tworzywo, które używa się w przypadku matryc grawerowanych, to mosiądz MO59. Jego charakterystyczną cechą jest wysoka wytrzymałość. Co więcej, jest to materiał podatny na obróbkę skrawaniem. Matryce dają możliwość odwzorowania elementów trójwymiarowych. Natmiast wadą jest dłuższy czas wykonania. Jest on uzależniony od ilości detali. Warto podkreślić, że szczególnym typem matryc grawerowanych są matryce strukturalne.

Matryce strukturalne

Inne matryce stosowane w procesie drukarskim to matryce strukturalne. W tym przypadku powierzchnia tłoczącą pokryto delikatnie zarysowanym rysunkiem bądź też tematem graficznym. W druku folią do hotprintu poza standardową aplikacją folii z utworzeniem rysunku, który obramowany jest krawędziami matrycy, dochodzi do płytkiego przygniecenia powierzchni druku rysami struktury. To sprawia, że folia otrzymuje fakturę, która doskonale odzwierciedla wzór strukturalny matrycy.

Warto podkreślić, że matryce strukturalne mają zastosowanie do aplikacji metalicznych. W związku z tym używa się ich do błyszczących foli do hotprintu. Istotne jest to, że gdy matryca taka ma regularne gęste linie, to wtedy promienie słoneczne odbijając się pod różnym kątem, pozwalają uzyskać rezultat podobny optycznie do wzoru holograficznego. Matryce strukturalne bardzo często stanowią odmianę matryc chemigraficznych przy pomocy urządzeń grawerujących sterowanych w formie cyfrowej CNC, które zapewniają dokładność i wysoką precyzję.

Podstawowe informacje dotyczące matrycy kolodionowej

Matryca kolodionowa to inaczej rodzaj matrycy powielaczowej. Taki produkt składa się z warstwy bibułkowej. Matrycę umieszcza się na maszynę do pisania. W miejscu, w którym dochodzi do uderzenia czcionką, następuje pęknięcie nieprzepuszczalnej warstwy nitrocelulozowej. W tym przypadku farbę powielaczową przepycha się przez warstwę bibułki, a także nacięta strukturę kolodium, a w dalszej kolejności styka się ze zwykłym papierem powielaczowym.